Czy warto kupować zamienniki do drukarek

0
281
Businessman analyzing investment charts with printer. Man using a printer in office.

Drukarka to urządzenie, z którego korzystamy bardzo często zarówno w biurze, jak i w domu. Często jednak zakup tuszu lub tonerów wiąże się z niemałymi kosztami. W tej sytuacji użytkownicy mogą skorzystać z oferty, jaką mają do zaproponowania producenci dużo tańszych zamienników, charakteryzujących się wysoką jakością. Niemal nie widać różnicy pomiędzy tym co zostało wydrukowane na oryginalnych tuszach, a tym co wydrukowały zamienniki. Nie należy obawiać się stosowania nieoryginalnego produktu. Zamiennik często bywa tak samo dobry, a niekiedy nawet lepszy, np. pod względem wydajności.

Czy można kupić więcej za mniej?

W większości przypadków oryginalne tonery czy tusze nie są wypełnione do końca, w związku z czym produkt bardzo szybko traci swoją wydajność i funkcjonalność. Producenci oryginalnych materiałów produkują je w taki sposób, by klienci dużo częściej wracali po nowy produkt. Zamienniki do drukarek wypełniane są po brzegi, dzięki czemu użytkownik może korzystać z nich dłużej. Korzystanie z zamienników wysokiej jakości, powoduje prawdopodobieństwo zadowolenia z produktu i sprawia, że będzie on opcją wybieraną zamiast oryginału, ze względu na oszczędność.
Zamiennik potrafi być nawet o 80% tańszy od oryginału, jednak w tym przypadku nie obowiązuje powszechnie panująca zasada, że tańszy produkt oznacza gorszą jakość. Wysoka cena oryginałów wynika z ogromnych kosztów, ponoszonych przez producentów, związanych z działaniami reklamowymi i promocyjnymi. Zamienniki to zwykle produkty, bez otoczki marketingowej, których nie trzeba w specjalny sposób promować. Dzięki temu szczegółowi cena produktu odpowiada nakładom, jakie ponoszone zostają na produkcję – a te są dużo niższe. Taka cena sprawia, że użytkownicy drukarek dużo chętniej sięgają po zamienniki, a nie oryginały.

Gwarancja przy korzystaniu z zamienników

Gdy drukarka jest jeszcze na gwarancji istnieje obawa używania zamienników. Jest ona jednak zupełnie bezpodstawna, ponieważ większość producentów drukarek dopuszcza używanie w swoich sprzętach zastępczych materiałów eksploatacyjnych. Wiele uznanych firm respektuje warunki gwarancji i zwraca koszty naprawy drukarki, nawet gdy do jej uszkodzenia doszło w czasie, kiedy stosowany był zamiennik.
Czy to oznacza, że zamiennik może popsuć drukarkę? Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ryzyko wystąpienia takiej szkody praktycznie nie występuje. Nie należy więc przejmować się uszkodzeniami i warto postawić na oszczędność stosując wydajny zamiennik dobrej jakości, który można kupić w bardzo dobrej, znacznie niższej niż oryginał, cenie – nie martwiąc się o gwarancję.

Co jest ważne podczas wyboru zamiennego produktu?

Na rynku dostępnych jest wiele zamienników zarówno tuszy jak i tonerów. Przed dokonaniem wyboru należy zrobić dobre rozeznanie w produktach. Najlepszym wyborem są producenci, którzy maja w ofercie szeroki wybór łatwo dostępnych materiałów. Jedną z najistotniejszych kwestii jest sprawdzenie wydajności konkretnego zamiennika, informacja o tym powinna znajdować się na opakowaniu. Często bywa tak, że na rynku dostępnych jest kilka produktów o podobnych parametrach, wtedy zwróć uwagę na cenę- może ona być czynnikiem decydującym. Zbyt niska cena nie jest dobrym znakiem i może oznaczać dużo gorszą jakość. Szukaj produktów tańszych od oryginałów, jednak nie podejrzanie tanich. Podczas rozeznania dobrym krokiem będzie zasięgnięcie opinii innych użytkowników lub poszukanie informacji u producenta. Jeśli nie potrafisz sam ocenić jakości produktu, kupuj zamienniki tylko znanych producentów, obecnych od dłuższego czasu na rynku.