Jak działają kserkopiarki?

0
341

Kserokopiarki to wielozadaniowe urządzanie zazwyczaj wykorzystywane w biurze. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które składa się z wydajnego skanera, koparki, drukarki oraz kilku dodatkowych funkcjonalności. W tym artykule nieco przybliżymy szczegóły dotyczące zasady działania kserokopiarki.

Zasada działania kserokopiarki

Na rynku wyróżniamy kserokopiarki analogowe i cyfrowe (np. nowoczesne kopiarki Canon z serii image RUNNER). Różnica pomiędzy jedną a drugą polega na metodzie skanowania i przenoszenia obrazu. Analogowe raczej są już symbolem poprzedniej epoki w branży kserokopiarek w związku z czym skupmy się na zasadzie działania kserokopiarki cyfrowej. Obraz ze skanera, komputera lub innego cyfrowego nośnika jest cyfrowo przekazywany do lasera, który „rysuje” go na wałku światłoczułym. Następnie odbywa się naświetlanie, elektryzowanie, przenoszenie na papier i utrwalanie. Do naświetlania na tak zwanym bębnie światłoczułym są wykorzystywane diody współpracujące z szybko obracającym się lustrzanym wielobokiem. Dzięki czemu obraz linia po linii jest rysowany na bębnie. Podczas kopiowania równolegle do bębna jest umieszczony drugi wałek pokryty tonerem. W tych miejscach, w których światło zredukowało ładunek na powierzchni bębna toner nie „przeskoczy”. W pozostałych miejscach drobinki tonera zadziałają elektrostatycznie. Następnie pusta kartka jest przeciągana pod bębnem. W efekcie na kartce zostaje naniesiony uzyskany wcześniej obraz tonerowy. W końcowym etapie kartka trafia pod gorące wałki grzewcze i dochodzi do utrwalania (toner jest wprasowywany w papier i rozpuszcza się pod wpływem wysokiej temperatury). Tak kończy się fascynująca przygoda druku i z urządzenia wyjeżdża wydrukowany dokument. Co ciekawe dzięki temu, że w końcowej fazie na kartkę działają gorące wałki grzewcze bezpośrednio po wydrukowaniu kartka jest jeszcze ciepła.

Zastosowanie kserokopiarek

Kserokopiarki Canon to urządzenia, które z powodzeniem są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie liczy się ponadprzeciętna wydajność urządzenia (szybkość kopiowania) oraz jakość druku. Dlatego typu urządzenie widujemy w biurach, w szkołach oraz różnego rodzaju instytucjach publicznych.